Windows tippek, hibák és megoldások 2. rész
1. Windows 8.1 Rendszerkép biztonsági mentése parancssorból
A Windows 8.1 megjelenése sok változást hozott, a legtöbb fejlesztés és javítás előnyére változtatta meg az eredeti Windows 8 kiadást, sajnos azonban a változások között szerepelt az eddig jól bevált biztonsági mentési eljárás is. A 8-as kiadásban még a régi jól bevált Biztonsági mentés és visszaállítás opciót kaptuk a Vezérlőpult menüjében, ezzel szemben a 8.1 kiadásban már a Fájlelőzmények menün belül a Rendszerkép biztonsági mentése néven lépett színre meglehetősen vegyes fogadtatással. Nagyon sok felhasználó véleménye szerint nem sikerült jól a helyettesítés, azaz többek számára használhatatlan. Megjelenése óta nagyon sok gépen nem lehet a rendszerkép megszokott mentését elvégezni. mert az azóta már kétes hírnevet szerzett 0×80780119 hibaüzenettel rendszerint kilép a mentési folyamatból, lásd a lenti képet.
Az interneten ezer és több megoldás kering 2013. október 17.-e óta és sokan próbálják korrigálni ezt a szarvashibát, de kevés megoldás sikeres. Furcsa vagy nem, de a Microsoft még csak nem is reagál az internetet elöntő és időnként nem igen barátságos megjegyzésekre. A legsikeresebb megoldás kezdők számára meglehetősen bonyolult, így jelen írásban eltekintek ismertetésétől, helyette inkább a jól bevált parancssoros mentés és visszaállítás menetét mutatom be, mert egyszerű, gyors és nélkülöz minden hókusz-pókuszt, illetve ebben az esetben sem kell harmadik féltől származó programot használni a művelet elvégzéséhez.
Megjegyzés:
Azok számára, akik megkísérelnék a legígéretesebb megoldást saját gépükön is kipróbálni, azok a Microsoft Community fórumon megtalálják az eljárást, bár az interneten sok más helyen is elérhető. Sok sikert a munkához!
E rövid bevezető után térjünk rá az írás lényegi mondanivalójára, a biztonsági mentés bemutatására.
Nyissuk meg a parancssort rendszergazdai jogokkal (futtatásba – Win + R cmd, majd Ctrl+Shift+Enter, jobboldali panel – Keresés – cmd – CTRL+SHIFT+ENTER vagy a Kezdőképernyőn jobb klikk a parancssori alkalmazásra).
A lenti parancsot írjuk vagy másoljuk be a rendszergazdai jogokkal megnyitott parancssorba, majd nyomjunk Entert és parancsunknak megfelelően a rendszer biztonsági mentése elkezdődik. A kiadott parancsban „E” a mentés helyét tartalmazó meghajtó betűjele, „C” a rendszert tartalmazó partíció. Beíráskor a megfelelő szóközökre ügyeljünk, mert különben nem sikerül a korrekt parancsot kiadni!
wbAdmin start backup -backupTarget:E: -include:C: -allCritical -quiet
A mentés első lépésben a rejtett partíción levő (100 MB) bootfájlokkal kezdődik….
….majd a teljes „C” meghajtó mentésével fejeződik be. A művelet mintegy 35-40 percet vesz igénybe, a mentés befejezése után exit/Enter paranccsal zárjuk be a parancssort.
Bónusz tipp: ha több meghajtó vagy partíció mentését szeretnénk egy lépésben elvégezni, akkor az alábbi parancsot adjuk ki vagy másoljuk be a parancssorba, értelemszerűen a valóságnak megfelelő betűjeleket alkalmazva. Parancs kiadásakor a vesszők helyére gondosan ügyeljünk, mert parancsunk nem lesz érvényes….
wbAdmin start backup -backupTarget:E: -include:C:,D:,F: -allCritical -quiet….hálózaton az alábbi parancsot alkalmazzuk:
wbAdmin start backup -backupTarget:\\remoteComputer\\Folder -include:C: -allCritical –quietVégezetül a mentés helye és tartalma képekben:
A mentett rendszerkép visszaállítása
Miután a mentési folyamattal végeztünk, fogjunk hozzá a mentett rendszerkép helyreállítása műveletének bemutatásához.
Csatlakoztassuk gépünkhöz a telepítő eszközt (DVD/USB-kulcs), lépjünk be F2, Esc gomb megnyomásával, illetve géptől függő módon a BIOS/UEFI Boot Priority/Boot Configuration/ Boot Device Priority menübe és a telepítő eszközt állítsuk első helyre, majd mentsük a beállítást és lépjünk ki. Indítsuk újra a gépet és a telepítővel navigáljunk el a Telepítés megjelenéséig, majd válasszuk a Számítógép javítása opciót.
Kattintsunk a bejelölt részre és a felnyíló menüben válasszuk a Troubleshoot/Hibaelhárítás opciót….
….majd a Advanced options/Haladó beállításokat….
…ezt követően kattintsunk a System Image Recovery/Rendszerkép helyreállítására….
….végül válasszuk ki azt a helyet, ahová a rendszerképet mentettük. Tallózzuk be, majd indítsuk el a rendszer helyreállításának folyamatát, mely meglehetősen hosszadalmas folyamat, várjuk ki türelmesen, mert időt takarítunk meg és mentesülünk a hosszadalmas alkalmazások, programok telepítése alól.
Bónusz tipp:
Azoknak, akiknek a fenti eljárás sem hozta meg a kívánt eredményt, vagy még ennél is gyorsabb és egyszerűbb megoldást szeretnének alkalmazni, figyelmükbe ajánlom Cartman 2012. 10. 28-i Windows 8 újratelepítés helyett – Felújítás című írását azzal a megjegyzéssel, hogy az ott kiadott parancs helyett Windows 8.1 kiadásnál a lentit alkalmazzák:
recimg /CreateImage G:\RefreshImageahol „G” a mentett RefreshImage mappa helye. A cikk további leírása ma is aktuális és helytálló, olvassátok, illetve az ott bemutatott programot, eljárást használjátok, alkalmazzátok.
Mentés helye és tartalma:
2. AHCI/IDE Mode átállítása Windows telepítés után
AHCI Mode/Advanced Host Controller Interface lényege
Mielőtt a megoldások bemutatására rátérnénk, röviden ejtsünk néhány szót az AHCI Mode lényegéről, jelentőségéről és szerepéről, mert időről időre felbukkannak az interneten és itt a DW oldalán is ezzel kapcsolatos téveszmék, illetve a SATA vezérlő e módjának fontosságát alá(le)becsülő megjegyzések.
Köztudott, hogy Windows Vista óta ajánlott a SATA vezérlő AHCI-ra állítása – az ajánlás most ebben az esetben független attól, hogy SSD vagy HDD van a gépünkben -, mert csak így érhető el az NCQ (Native Command Queuing), melynek köszönhető a 4KQD32 szegmensben mért magasabb eredmény, azaz magyarra lefordítva, az NCQ technológia célja és rendeltetése, hogy növelje a SATA merevlemez teljesítményét és ez már önmagában sem elhanyagolható előny. Az már csak hab a tortán, hogy az AHCI üzemmód speciális energiavezérlési funkciókat és energiatakarékossági sémákat is támogat az APCI segédprogram mellett (melynek egyébként ez az egyik, hanem a legfőbb feladata), melyet Windows 7 óta minden Windows operációs rendszer ki is tud használni. Gondoljunk arra a gyakori jelenségre, hogy SATA IDE módban telepített Windows 7/8.1 alatt sokszor nem lehet alvásba/hibernálásba tenni a gépet vagy abból nem ébred fel a rendszer. Nem csak az SSD-k, hanem HDD-k esetében is jótékony hatása van, mert egyes HDD-k valamelyest lassabb olvasási/írási eredményeket produkálnak SATA IDE módban. Egyes mértékadó mérések szerint HDD-k esetében az AHCI Mode minimum 17%-os gyorsulást mutat IDE-vel szemben.
A Hot Swap/Forró csere funkció előnyéről most nem is szólok részletesen, mert nem minden user érdekelt ebben a kérdéskörben, de annyit azért megjegyeznék, pl. szerverek, NAS üzemeltetése és RAID kötet működtetése esetén nem mindegy, hogy egy meghibásodott lemezt üzem közben, működő operációs rendszer alatt ki tudunk-e cserélni?! A Hot Swap funkció az AHCI-nak köszönhetően biztosítja ezt a lehetőséget.
E rövid eszmefuttatás és bevezető után térjünk rá a megoldások bemutatására.
Fontos: a Beállításszerkesztő helytelen használata komoly problémákhoz pl. az operációs rendszer összeomlásához (fekete képernyő/kékhalál) is vezethet, ezért mindenki csak a saját felelősségére módosítsa a kulcsokat, illetve az alábbi leírások nem minden felhasználónál és esetben garantálják az eredményes megoldást!
IDE-ről AHCI-ra állítás Windows 7 operációs rendszer alatt
Nyomjuk le a Win+R gombot vagy használjuk a Futtatás parancsot és mindkét esetben írjuk be – regedit, majd a megnyíló Beállításszerkesztőben navigáljunk el
HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\msahcikulcshoz és kattintsunk az msahci opcióra, ezt követően duplán kattintsunk a jobb oldali panel Start elemre és az értéket módosítsuk 0-ra.
Indítsuk újra a gépet, majd azonnal lépjünk be a BIOS/UEFI-be és a megfelelő menüben állítsuk át a SATA üzemmódot AHCI Mode-ba, mentsük beállításainkat, ezt követően lépjünk ki a BIOS/UEFI-ből.
Várjuk meg, hogy a Windows 7 elinduljon, ez több percet is igénybe vehet, mely alatt a rendszer fel fogja ismerni az eszközöket, majd újraindítás után készen is vagyunk.
Windows 8/8.1 operációs rendszer esetén
Ismételjük meg a fent leírt lépéseket, azaz nyomjuk le a Win+R gombot vagy használjuk a Futtatás parancsot és mindkét esetben írjuk be – regedit, majd a megnyíló Beállításszerkesztőben navigáljunk el
HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\storahcikulcshoz és kattintsunk a storahci opcióra, ezt követően duplán kattintsunk a jobb oldali panel Start elemre és az értéket módosítsuk 0-ra
A további lépések megegyeznek a Windows 7 esetében leírtakkal.
Bónusz tipp: azok a felhasználók, akik nem szeretnének a Beállításszerkesztőben értékeket módosítani, illetve tartanak a kulcsok módosításától, azoknak csak annyi a dolguk, hogy a lenti linkekről a Windows kiadásnak megfelelő .reg állományt tartalmazó .zip fájlt letöltik, kicsomagolják, majd a megnyitást követően Ok gomb megnyomásával nyugtázzák a műveletet és ezzel módosították is a megfelelő regisztrációs kulcsot. A további lépések megegyeznek a fenti leírásban foglaltakkal, azaz a BIOS beállításokat, a gép újraindítását ugyan úgy el kell végezni, mintha a műveletet a Beállításszerkesztőben módosítottuk volna! Erről ne feledkezzünk meg!
3. Windows 8.1 telepítése, illetve frissítése után jelentkező fekete képernyő
Ez a jelenség a legtöbbször, de nem minden esetben, integrált grafikus kártya, illetve érintőképernyő esetén fordul elő. Ilyenkor egy BIOS frissítés általában megoldja a gondunkat, ezért keressük fel a gép, illetve a BIOS gyártói oldalát és a legújabb frissítést tartalmazó .zip fájlt töltsük le, csomagoljuk ki, majd telepítsük. Ennek természetesen előfeltétele, hogy a gépet egy másik monitorra, illetve TV-re tudjuk csatlakoztatni, hogy figyelemmel tudjuk kísérni a folyamatot.
Azok a felhasználók, akik ezt nem tudják megoldani, azok tegyék a következőt: a család másik gépén, vagy egy barátjuknál töltsék le a .zip fájlt, csomagolják ki és a Rufus programmal készítsenek bootolható USB-kulcsot a BIOS frissítés számára.
Végezetül néhány bónusz ajánlat:
InternetOff program használata
Sok oka lehet annak, ha a gép üzemelése közben nem szeretnénk az internet kapcsolatot Turn/Bekapcsolt állásban hagyni. Erre van megoldás egy végtelenül egyszerű és kis erőforrás igényű programon keresztül, mely telepítés után csendben helyet foglal a Tálcán és várja, hogy igénybe vegyük szolgáltatásait.
Kattintsunk a Settings gombra és a felnyíló ablakban lehetőségünk van néhány beállítást paraméterezni, illetve a Password-re kattintva jelszóval is el tudjuk látni a programot, mely lehetőség jó szolgálatot tesz egy gyerekekkel közös családi gép esetében, azaz ezzel szabályozni tudjuk, hogy a gyerek mikor, mennyit lógjon az interneten távollétünkben.
.
Töltsük le a programot a lenti linkről, telepítsük, végezzük el a szükséges beállításokat és készen is vagyunk!
Reboot-To program használata dual boot esetén
A DirtyWindows oldalán több cikk is készült már dual boot esetén a dupla indítás elkerülésére, mint a Hogyan kerüljük el a dupla újraindítást Windows 8/8.1 dual boot-os rendszeren vagy a Boot menü szerkesztése parancssor használatával , most azonban egy olyan programot mutatok be, mely semmiféle trükköt nem igényel a gyors és biztonságos használat során.
Töltsük le a programot a lenti oldalról, telepítsük, a program helyet foglal a Tálcán és már használatba is vehetjük. Semmi más dolgunk nincs, mint jobb klikkel a különböző operációs rendszerek között a programmal váltogatni. Ilyen egyszerű.
Amennyiben kérdésed, észrevételed van az írással kapcsolatban, vagy ha hibát, hiányosságot tapasztalsz, kérjük, szólj hozzá, de örömmel veszünk minden olyan hozzászólást is, mely az írás tartalmát és a leírtak pontosítását, illetve kiegészítését célozzák!