Skoda Kodiaq
A SUV-okra sokan mint feleslegesen megemelt, nem igazán városi használatra való, de mégis elsősorban városokban használt autókra tekintünk, melyek egyértelműen többet fogyasztanak a normál kombiknál, és kevésbé praktikusak az egyterűeknél. Ezzel szemben roppant trendi a megjelenésük, és az újautó eladásokat pontosan ezek a városi divatterepjárók pörgetik fel, így nem csoda, hogy ha kicsit megkésve is, de a Skoda is nyitott ezen szektor irányába. A cseh gyártó első valódi SUV modelljét, a szeptemberben leleplezett Kodiaqot a december eleji, számunkra tavaszias mallorcai időjárásban tettük elsőként próbára.
A külcsín megítélése ugyebár meglehetősen szubjektív dolog, mindenesetre rögtönzött miniatűr közvelémény-kutatásunk alapján bátran állíthatjuk, hogy a Kodiaq karakteres külcsínje általában elnyeri az emberek tetszését. Az eggyel kisebb méretkategóriában versenyző Volkswagen Tiguan unalmasnak hat mellette, az ugyancsak konszerntestvér Seat Ateca pedig ugyan tetszetős, de mivel kettővel kisebb méretű, nem igazán említhető egy lapon a Kodiaqkal. A két részre osztott fényszóró jobban áll ennek a modellnek, mint a nemrégiben debütált ráncfelvarrt Octaviának, az oldalsó szekciót laposra vasalt kerékjárati ívek és egyenes vonalak uralják, a méretes hátsó fertályt pedig a szélesre húzott lámpatestek láttatják karcsúbbnak.
Minőségérzet tekintetében a konszern nagyon ügyesen egyensúlyoz a Volkswagen és a Skoda között, vagyis ez utóbbi márka mindig csak annyival nyújt szerényebb produkciót e tekintetben, hogy a vásárlókat ne rémissze el, de egyértelműen tudatosítsa bennük: ez azért még nem VW-szint. Ennek jegyében a beltérben felhasznált anyagok minősége bár abszolút értékben jónak mondható, a VW-szintet azért nem üti meg, és hasonló mondható el a hangszigetelésről is. A tesztautóban kereplő 2 literes TDI motor egyértelműen hangosabbnak tűnt, mint egy Tiguanban, és hát ezúttal sem a kellemes orgánuma miatt lopódzik be a szívünkbe.
Első. A moduláris MQB platformra épülő Kodiaq nem csupán a cseh márka első nagyméretű SUV-ja, hanem egyben egy olyan modell, melyben számos vadonatúj fejlesztés elsőként érhető el a gyártó berkein belül. Ilyen például a hétüléses kivitel - az alapváltozat ugyan csak ötszemélyes, de opcionálisan hétüléses változatban is rendelhető a négykerekű. Ha már kerekek, akkor itt jegyzendő meg, hogy ez az első Skoda, mely akár 20 colos abroncsokkal is szerelhető.
A fapados változatok persze csak 17-es felniken gurulnak, az általunk kipróbált autón pedig 18-as kerekek voltak. A kiváló minőségű mallorcai szerpentineken ugyan talán jól jött volna a peresebb gumi, de akkor vélhetően kevésbé lettünk volna merészek a földes, köves terepszakaszon, merthogy a Kodiaq ugyebár mégiscsak egy terepjáró, vagy legalábbis annak látszó objektum. A kipróbált csúcsmodell nem meglepő módon négykerékhajtású volt, de az olcsóbb változatok a költséghatékonyság jegyében 2WD kivitelben is kaphatóak. Városi használatra tökéletesen elegendő a 2WD kivitel, illetve itt jegyzendő meg, hogy alapvetően a 4WD modell is csak az első kerekeket hajtja, és csak szükség esetén juttat erőt a hátsókra.
Visszatérve az "első" témakörhöz, a Kodiaq a Skoda első olyan modellje, melyben már a konszern vadonatúj fejlesztésű hétsebességes duplakuplungos automataváltója is elérhető a hatsebesség automata- és manuális példányok mellett. Tesztautónkban is hétgangos váltómű rejtőzött, és nehéz róla rosszat mondani. A sebességváltások villámgyorsan, de persze azért nem Porsche sebességgel történnek meg, a fel-le kapcsolások során nem bicsaklik meg folyton a nyakunk, a kormány mögötti manuális váltófüleket pedig csak a hajtűkanyarokkal gazdagon megszórt szerpentines szakaszon volt ingerenciánk kipróbálni.
Minden más helyzetre tökéletesen megfelel az automatika. A fűtött kormány ugyancsak újdonság a cseh márkánál, mint ahogy ugyancsak a Kodiaq az első olyan Skoda, mely opcionálisan full LED-es világítással kérhető, és amelynek már mind a négy oldalán található kamera. Utóbbiak segítségével 360 fokos körpanorámát kapunk a központi kijelzőre a kocsi környezetéről.
Vezetés közben egyáltalán nem érezni, hogy egy 4,7 méter hosszú és esetünkben 1,8 tonnás nagy SUV-ot terelgetünk, de a tágas térkínálatra nagyon is rányomja a pecsétjét a 2,8 méteres tengelytáv. Az utastérnek egyetlen olyan szekciója sincs, ahol szűkösségre kellene panaszkodnunk, még akkor sem, ha 1,9 méter magasra nőttünk. Az első ülések oldaltartása lehetne masszívabb, és az elektromos ülésállítás gombjai is lehetnének ergonomikusabb helyen, az viszont remek dolog, hogy a második üléssort 18 centiméter hosszan tudjuk tologatni. A 60:40 arányban osztott hátsó ülések mögött alaphelyzetben 720, azaz hétszázhúsz liternyi pakknak van helye, de még a hétüléses változat esetében sem kapunk kevesebbet 630 liternél. Ha mind a hét ülés használatban van, akkor még mindig 270 literes csomagtérrel gazdálkodhatunk, ami körülbelül egy kisautó csomagtér kapacitásának felel meg.
A kormány mögötti felületet még két hagyományos körműszer és egy apró kijelző uralja, vagyis a Kodiaqba még opcionálisan sem érhető el a Tiguan-féle hatalmas digitális kijelző - valami újdonságot azért a néhány év múlva érkező első ráncfelvarrásra is tartogatni kell. A műszerfal közepén lévő, közelségérzékelős érintőkijelző 8 colos képátlóval és kellemesen nagy felbontással rendelkezik, valamint újdonság, hogy mellette már nem nyomás-, hanem érintésérzékeny gombok találhatók.
A legújabb Golfba már rendelhető gesztusvezérlés itt még nem érhető el, ezért azonban vélhetően kevesen morzsolnak majd el könnyeket, az pedig remek dolog, hogy az új Golftól eltérően itt még nem nyomógombos, hanem tekerőgombos a hangerőállítás. Tekerőgombból egyébként kettőt kapunk, a jobboldali példánnyal többek közt a térkép nagyítási szintjét lehet egyszerűen, a több ujjas gesztusoknál kényelmesebben állítani.
A Qi kompatibilis okostelefonokat akár vezeték nélküli módon is tölthetjük, azért viszont kár, hogy a szivargyújtó és az USB dugalj melletti kis tárolóból nehezen tudjuk kivenni a mobilunkat, ha a váltókar előretolt, vagyis parkolópozícióban található. Mobil technológia tantárgyból kijár az ötös a cseh medvének, hiszen többek közt integrált LTE modemmel is fel van vértezve, és a villámgyors 4G mobilnetet wifi hotspot segítségével képes teríteni az autóban használatos kütyük számára.
Az Android Auto, Apple CarPlay és MirrorLink triumvirátus mind képviselteti magát a fedélzeten, igaz egyelőre mindhárom technológia használatához szükség van még az utálatos kábelekre. Az új ötös BMW az Apple CarPlay-t már vezeték nélküli módon is támogatja, de persze ez már egy más kategória. A Kodiaq pontos pozíciója és egyéb tulajdonságai akár a távolból is lekérhetők a megfelelő alkalmazás segítségével, melynek révén az előre megtervezett útvonalak is átvihetők a kocsira, és amely appba online riasztások is érkezhetnek.
A forgalmazás megkezdésekor ötféle motorral lesz elérhető az új Skoda, melyek között két dízel és három benzines erőforrás található. A két darab 2 literes TDI közül mi az erősebb, 190 lovas változatot próbáltuk ki (a gyengébb 150 lóerős), és ezzel nem érződött alulmotorizáltnak a Kodiaq. A kereken 400 Nm-es nyomatékú autó 8,6 másodperc alatt gyorsul álló helyzetből 100 km/h-s tempóra, amit többször ki is próbáltunk, ellenben a 210 km/h-s végsebesség nem igazán volt kompatibilis a mallorcai közutakkal.
A 9 liter körüli tesztfogyasztás nem mérvadó, hiszen a szerpentineken igen forszírozott tempóval feszegettük a kocsi határait - normál használat mellett a 7 literes érték simán benne lehet a pakliban. Az 1,4 literes TSI motor 125 és 150 lóerős változatban lesz kapható - az utóbbi érdekessége, hogy a fogyasztás csökkentése érdekében részterhelés mellett képes lekapcsolni a második és a harmadik hengerét. A benzines csúcsot a 2 literes TSI képviseli a maga 180 lóerős teljesítményével és 320 Nm-es nyomatékával.
Ha a lehető legkisebb fogyasztást szeretnénk elérni, akkor érdemes Eco módban használni a Kodiaqot, a legtöbb egyéb élethelyzetre pedig a Normal és a Comfort üzemmód a legjobb választás. Sport módban felkeményedik a futómű, a gázpedál élénkebben reagál, és az egyes fokozatokat is később váltja el az automatika, Individualra váltva pedig a rendszer egyes részelemeit külön-külön is hangolhatjuk.
A 4WD modellek extrája a Snow üzemmód, mely a hóban és laza talajon történő elindulást és haladást segíti aktívan. A rövid túlnyúlásoknak és a közel 20 fokos terepszögeknek köszönhetően az erdőjárásnak sincs akadálya - ilyen esetekben érdemes megrendelni az opcionális offroad szettet, mely extra alsó védelmet biztosít. A kocsival akár 2,5 tonnás utánfutót is vontathatunk, és remek szolgálatot tesz a vontatási segéd, melynek révén tolatáskor egyszerűen szabályozható a kocsi és a vontatmány által bezárt szög. Ezen kívül említést érdemel még a holttérfigyelő rendszer, a sávtartó asszisztens, illetve a közlekedési táblákat felismerő kamerás megoldás. A hétköznapi használatot könnyítendő olyan hasznos apróságok is kerültek a Kodiaqba, mint amilyen például az első ajtóba rejtett esernyő, a tanksapkánál elhelyezett gyári jégkaparó, a csomagtérben található kivehető LED-es elemlámpa, vagy a 230 V-os töltőaljzat.
A jelenleg előrendelhető státuszú Skoda Kodiaq első példányait hazánkban várhatóan márciusban lehet majd átvenni. Információink szerint az új modell alapára 6,5 millió forint magasságában fog alakulni, vagyis olcsóbb lesz, mint az eggyel kisebb, de minőségibb VW Tiguan, és a legdrágább kivitel sem kerül majd többe 11 millió forintnál.
A későbbiekben érkezni fog egy környezettudatos hibrid-, és egy luxusra hangolt Laurin & Klement változat is, a kémfotókon látott csapott hátú Kodiaq viszont állítólag csak Kínában lesz kapható. Jön továbbá a vadonatúj Skoda Yeti, mely a várakozások szerint nem lesz más, mint egy egyszerűen átbrandelt Seat Ateca, és rengeteg a pletyka a VW Tiguan XL-ről is.
+ : tágas beltér, variálható utastér, nagy csomagtartó, 7 üléses kivitel, technikai fejlesztések, jó ár/érték arány.
–: a hangszigetelés lehetne jobb, a dízelmotor járhatna kicsit selymesebben, nem rendelhető digitális műszerfal.