Nissan Primera

2013.08.19 18:37
Különleges feladatot kaptam néhány hete. Kicsivel kevesebb mint 1 millió forintot költhettem autóra, amit utána rendbe kellett tetetnem. A szempontok között szerepelt, hogy tágas legyen, mert a csapatban többeknél is van gyerek, és ne fogyasszon sokat.
Ritka az olyan pillanat, amikor egy szerkesztőség autót vesz, de nálunk most volt itt az ideje. Azért kalkuláltunk ki kevesebb mint 1 millió forintot, mert manapság pont ez az egyik lélektani határ a használt autó piacon. Nekem pontosan 850 ezer forintom van arra, hogy kerítsek egy olyan praktikus járgányt, amibe belefér akár egy babakocsi is, de mellette még csomagokat is be tudunk pakolni és ne legyen benzintemető. Én is ott kezdtem a keresést, ahol mindenki tenné, vagyis az interneten. Bár, gyorsan hozzáteszem, nem mindig volt ez így!

A futott kilométer valós, ezt a szakszervizben is megerősítették. Ritka, de vannak még ilyen járgányok!



Csak egy rövid pillanatig ugranék vissza 11 évet az időben, amikor éppen főiskolás voltam, akkoriban ugyanis az újságokat jóval többen forgatták, annak ellenére, hogy a legtöbb használt autós magazin belül fekete-fehér volt. Sokan emiatt is utaztak egy nagyot néha, mert a színtelen fotókon nem látszódtak azok a hibák, amiket szabad szemmel amúgy azonnal kiszúrnánk. De, ettől függetlenül mégis mindenki ezeket lapozgatta és igen sok autó cserélt gazdát, köszönhetően a képes hirdetéseknek. Ma viszont már az interneten a legegyszerűbb utána nézni az autóknak, főleg azért is, mert a még fennmaradt lapokban elsősorban cégek hirdetnek, akik nem feltétlenül az 1 millió alatti járgányokat teszik be az újságba. A biztonság kedvéért azért megvettem egy-két magazint, de beigazolódott, amit az imént említettem, így maradt továbbra is a netes böngészés.

Kollégám első kérdése, hogy nem futott-e többet véletlenül ez az autó, mert olyan fényes a kormánya? Mint kiderült, nem, egyszerűen csak az eltelt 14 év miatt lett ilyen a felülete.



Mivel az elsődleges szempont a praktikusság volt, csak kombikra szűkítettem le a keresést. Beírtam maximum határnak a 650 ezer forintot – bíztam benne ugyanis, hogy ha valaki nagyon gyorsan meg akar szabadulni az autótól, akkor akár nagyobbat alkudhatok is. A keresésben még azt is meghatároztam, hogy benzines autót akarok, mert ennyi pénzért a gázolajos járgányok eléggé rizikósak már. Sokat futottak, és ha nem megfelelően voltak karbantartva, akkor elég véres lehet a torkuk. A megjelölt szempontok alapján több francia és német autó is megjelent a találatok között, de elvétve előfordultak japán masinák is. Mivel a többségük bőven 200 ezer kilométer fölött futott, nem akartam rögtön telefonálgatni, hátha lesz még olyan, ami nem érte el ezt a határt. Tudom, szőrszálhasogatásnak tűnhet, de mivel most nem szorít az idő, ezért megtehetem, hogy várok. Végül leszűkítettem a kört két típusra: az Opel Astrára és a Ford Focusra. Elsősorban azért, mert sok van belőlük, így az alkatrész árak sincsenek az egekben, a másik pedig, hogy a csomagtartójuk igen méretes. Ráadásul egy-két típushibától eltekintve nem nagyon láttam még út szélén ácsingózni egyik típusból sem. Szóval, elkezdtem gyűjtögetni a kedvenceket és amikor volt vagy 10 darab, amit szívesen megnéztem volna, akkor akadt meg a szemem egy új hirdetésen.

Van az a mondás, miszerint jól áll a távolság valaminek. Ennél az autónál ez csak részben igaz, ugyanis néhány karistolástól és horzsolástól eltekintve nem látszik, hogy 14 éves.



A bordó színű, 1999-es évjáratú autót egy családi ház előtt fotózták le. Nem volt rajta horpadás, egyedül a fekete acél felnik tűntek fel, de gondoltam, mivel nemrég még tél volt, biztos a téli gumik vannak rajta. Aztán a leírásban sem szerepelt könnyűfémfelni, de most nem is ez a legfontosabb, ugyanis a tulajdonos rendkívül precízen töltötte ki az adatlapot és feltüntette a megtett kilométereket is. A számlapon és a hirdetésben is 155100 kilométer díszelgett. A belső térről készült fotón egy nem odaillő részlet látszott csak, amiről először azt hittem, hogy egy hőmérő, de később kiderült, hogy nem az. Ígérem ezt is elárulom, hogy mi volt! Szóval, nagyon megtetszett az autó, főleg azért, mert 560 ezer forintot kértek érte. Vagyis, ha minden jól megy, akkor bőven elég lesz a büdzsé, mindent meg tudok csináltatni rajta. Gyorsan tárcsáztam is a számot, szerencsémre még megvolt az autó. Körülbelül két órája lehetett fent a hirdetés és már más is érdeklődött, de nem akart kihagyni egy másik hasonló autót, ezért még nem pacsiztak le. A telefon másik végén kétgyermekes családapuka beszélt egyébként, aki elmondta, hogy igazából kinőtték ezt a járgányt és csupán ezért adja el. Mikor 8 évvel ezelőtt megszületett az első lánya, akkor vette meg a kocsit, ő volt egyébként a második tulajdonos. Az első is rendkívül gondos volt, szervizkönyvvel és igen megkímélt állapotban adta el anno, tehát neki csak meg kellett tartani ebben a formában. Ami nem volt nehéz, hiszen sógora autószerelő, így megvolt az is, aki karban tartja majd. Szóval, bő 80 ezer kilométerrel vette meg az autót és igazából egy hosszú útja volt nála a kocsinak, amikor elutaztak Horvátországig és vissza. Amúgy a gyerekeket szállította anyuci oviba meg bölcsibe vele, ezért is lett benne mindössze ennyi kilométer. Azt hiszem ennél több nem kell ahhoz, hogy megnézzen valaki élőben is egy ilyen autót, így tettem én is. Mivel már akkor megvolt születendő gyermekem babakocsija, elvittem azt is magammal, hiszen ez volt az egyik szempont. Hogy beleférjen a teljes pereputty.

A csomagtér alaphelyzetben 430 literes, de a padló alatt is van egy komoly méretű rekesz. Sáros cipők vagy repülő szatyrok így biztos nem tesznek kárt a szép kárpitozáson.



A fémlemezek kicsit karistosak, de mivel 14 éves autóról van szó, nem is azzal foglalkozom. A bordó színű Nissan Primera Wagon amúgy tényleg jó állapotban van. Nem lóg a bélése, a futómű nem terpeszt, látszik, hogy nem bántották túl sokat. A csomagtartóba gyönyörűen befért a babakocsi, ráadásul még maradt hely egy bőröndnek és néhány egyéb apróságnak is. Pöccre indult, nem csattogott, nem zörgött, szépen járt alapjáraton. Gázadásra nem fulladt, és nem hirtelen esett vissza a fordulat, szóval eddig minden biztató. Nincs más hátra, mint a próbakör. Közben a tulajdonos mondja, hogy minden elektromos berendezés is működik és rögtön leengedte a saját ablakát, hogy lássam, tényleg így van. Természetesen én is végig nyomkodtam az összes gombot és valóban, minden megmozdult és vissza is ment eredeti helyére. Mivel ez egy SLX változat, vagyis az egykori csúcsverzió, itt már 4 légzsák óvja a bent ülőket, ABS segíti a négy tárcsafék munkáját, mind a négy ablak és a tükrök is elektromosak, fedélzeti computer is van – szóval jól felszerelt az autó és minden működik is benne. Az egyetlen plusz extra az a tolatóradar, amit tényleg úgy épített be a szakember, mintha gyári lenne. Az a kis kütyü pedig, amire azt hittem hogy egyszerű hőmérő és majd az lesz az első, amit leszedek onnan, arról kiderült, hogy az a benti egysége a parkoló segédletnek. Egy digitális kijelző gyakorlatilag, ami kiírja, hogy milyen távolságra vagyunk a mögöttünk álló tárgytól. Ez is hibátlanul működik és elég csak rükvercbe tenni, hogy aktiváljuk. A futómű viszont egy kicsit bizonytalan, ami lehet azért is van, mert a téli gumikról kiderült, hogy már benne vannak a korban. A kormány sem áll tökéletesen egyenesben és a motoron is érezni, hogy csak kis távolságokat mentek és hogy nem elég szellős. Kívülről pedig azonnal feltűnt az egyetlen rozsda, méghozzá a bal első sárvédőn, amivel még meggyűlhet a baj. De, ezektől eltekintve tetszik az autó, nem fér hozzá kétség. Hoztam is magammal készpénzt, de csak fél millió forintot tettem el. Nekem ennyiért kell. Vajon a tulajdonos mit szól az ajánlatomhoz?

Az egyik jellemző rozsdásodási hely, a bal első sárvédő és az ajtó találkozásánál. Ha nem takarítják ki a szmötyit, akkor az bizony megáll ott és megtartja a vizet. Az pedig megeszi a fémet.



A Nissan Primera 1990-ben jelent meg a japán gyártó kínálatában. A négy- és ötajtós valamint kombi karosszériával választható autó orrában kezdetben 1,6 literes, karburátoros, továbbá 1,8 és 2 literes injektoros benzines erőforrások dolgoztak. Az 1,8-as motort azonban Európában csak Angliában forgalmazták. 1992-től már 2 literes turbódízel aggregát is elérhető volt, 1993-ban pedig lecserélték az 1,6-os alapmotort is injektorosra. Ez volt a P10 gyári kódú nemzedék, amit egészen 1995-ig gyártottak. Ekkor jelent meg a második generáció, többlengőkaros első- és hátsó futóművel. Ahogy a gyáriak hívták, a P11-eseket továbbra is 1,6-os és 2 literes benzines, valamint 2 literes turbódízel motorokkal szerelték. A karosszériakínálat kezdetben csak a négy-és ötajtós verziókból állt, majd 1997-ben megérkezett a kombi, vagyis a Wagon is. 1999-ben frissítettek a szérián. Teljesen új lett a fizimiskája a Primerának és belül is megváltoztattak néhány dolgot. Újdonság volt az 1,8-as benzines motor megjelenése az európai piacokon is. Egészen 2002-ig gyártották a második nemzedéket. Innentől átadta helyét a harmadik generációnak, amely alaposan megnőtt az elődökhöz képest. Újdonság volt a CVT fokozatmentes váltó, a középre vitt számlapok és először itt kerültek be a Renault-val közösen fejlesztett dCi, vagyis turbódízel motorok az autóba. Egészen 2008-ig gyártották a Primerát, ami végül utód nélkül megszűnt.

A Primera Wagon még abból az időből való, amikor egyértelmű volt, hogy ez egy középkategóriás autó. Ma már néhány alsó-közepes kombi is nagyobb nála.



Pár percnyi gondolkodás után megegyeztünk a vételárban, enyém a Primera 500 ezer forintért. Mivel a próbakörön ránk sötétedett, nem tudtam rendesen körbejárni az autót, de erre még lesz lehetőségem. Másnap rögtön meg is néztük közösen a szerkesztőség előtt, hogy mit sikerült beszereznem. Diósi Csaba barátom, aki maga is ért a szereléshez, megdicsért, hogy sikerült egy egészen jó autót vásárolnom. Bolla György cimborám egy kicsit elbizonytalanított, ugyanis szerinte a kormány és a pedálok állapota valamivel több kilométerre utal, mint amit az órában látunk. Ugyanakkor gyorsan hozzátette, hogy csak kérdezi, nem biztos, hogy így van. A többiek is elégedettek, most viszont kezdődhet a költekezés! Először is, át kell íratni az autót és biztosítást kell rá kötni. Már hívom is ismerősömet, aki elintézi, hogy másnap vihetem eredetiségvizsgálatra az autót. Miután ez megvolt, jött az irodai ügyintézés. Először érvényes biztosítás, majd következett az okmányiroda és a névre íratás. Mire mindennel megvoltam, máris 86 ezer forinttal lettem könnyebb. Pedig, mindössze egy 1,6 literes autóról van szó! Ezek után jöhetett a szervizeltetés. Mivel a bal első lámpán kavicsfelverődés volt és párásodott, ezért úgy döntöttem, hogy lecseréltetem. Ám, ha már megy az egyik, akkor a másikat sem hagyhatom. Pár telefonálás és kiderült, hogy az utángyártott fényszóró olcsóbb, mint némelyik gyári bontott. Egészen pontosan 11.700 forintért szereztem be az első lámpákat darabonként. Olaj, olajszűrő és mivel közeleg a 160 ezer kilométer, a gyertyákat is kicseréltetem. A szerelésre és a további alkatrészekre összesen 35000 forintot fizettem. Eddig jól állunk, de mivel igencsak jó idő van, lassan le kéne cserélni a kopott téli gumikat és engem zavar a fekete acél felni is. Szóval, gondoltam utána nézek majd valami könnyűfémfelninek is. Ám közben épp szakadó esőben tartottam hazafelé az autóval, amikor meglepetésemre nem működött a hátsó ablaktörlő. Pontosabban megállt félúton és nem történt utána semmi. Jó dolog, főleg, hogy most hoztam el a szerelőtől!

A lámpák maradhattak volna, de mivel a bal elsőn kavicsfelverődés volt és bepárásodott, ezért párban cseréltettük ki.



Ha nincs ez a kis hiba, akkor nem hoz össze a sors egy Primera szakértővel, aki elég sokat segített a probléma megoldásában. Ugyanis, bár elsőre az a legkézenfekvőbb, hogy az ablaktörlő motor ment tönkre, kiderült, hogy azzal nem lehet baj. Ugyanis, három másikkal is ugyanezt tapasztaltuk. Ezután kipróbáltunk három másik kapcsolót is, de továbbra sem javult a helyzet. A harmadik lépés a relé ellenőrzése volt, de az is szépen, hallhatóan végezte a dolgát. Végül maradt a kábelköteg a csomagtérfedélben, és láss csodát! Egy szál elszakadt, és ez okozta a megállást. Mivel megrövidült az a huzal, ezért azt pótolni kellett egy másik vezetékkel és némi szigetelő szalaggal, de az eredmény tökéletes lett. Gondoltam, ha már itt vagyok, kifaggatom új ismerősömet a P11-esekről, hogy mégis mire kell odafigyelni vásárláskor.

A hiba forrása. Kizárásos alapon maradt a kábelköteg, miután az ablaktörlő motor, a kapcsoló és a relé is jó volt.



Először is, ne legyenek illúzióink, a rozsdásodás igenis jellemző a típusra. Főleg az említett első sárvédőkön és bizony a csomagtérfedél is veszélyes ebből a szempontból. Elöl azért lesznek kis virágok, mert az esővíz ott ereszkedik le a szélvédő felől és ha valaki nem pucolja ki a sárvédő belsejét, akkor egy idő után felgyülemlik a szutyok és nem ereszti át a vizet. Az pedig megeszi szépen lassan a fémet. A csomagtérfedélnél pedig elsősorban a lökhárítóhoz közeli perem kerülhet víz alá, ezért van az is, hogy amit megvettem Primerát, a zár berozsdásodott. Az 1,6-os, láncos motor szinte elnyűhetetlen, feltéve, hogy a vizet és friss olajat mindig megkapta. Persze, közel sem tökéletes a konstrukció, ugyanis a gyújtáselosztó megadhatja magát, aminek ráadásul nincs is semmi előjele. Egyszerűen egyik nap még be lehet indítani a motort, másnap pedig már nem. A váltóban az ötödik fokozat szinkronja tud tönkremenni, a bal első féltengely pedig hajlamos a törésre. Nem ritka azonban az olyan 1.6-os P11-es, ami már 4-500 ezer kilométert is elment, de motorikusan mégis teljesen rendben van. Ehhez persze kell a megfelelő törődés, vagyis 8-10 ezrenként mindig legyen meg legalább az olajcsere.

Az 1.6-os motor nem egy erőgép, de legalább megbízható.



Örülök ennek a kapcsolatnak, így több alkatrészt is tudok majd tőle szerezni. Viszont, a felniben pont nem tud segíteni. Ugyanis, a gyári könnyűfémfelniket viszik, mint a cukrot, de egyre kevesebb az utánpótlás. Nem marad más hátra, mint az internet. Itt is szerencsém van, szinte még meleg a hirdetés, olyan gyorsan megtalálom. Igaz, nem Primerára tervezték, de mivel Nissan gyári alufelni, ezért jó lesz ide is! A sportos Almerákon díszelgett ilyen görgő, valószínűleg jól mutat majd Primerán is! A 4 felniért szállítással együtt 35 ezer forintot fizettem. Az új gumikat is megrendeltem, azok végül összesen 56800 forinttal csökkentik a kasszát. Itt egyébként épp egy akciót fogtam ki, vagyis spóroltam pár ezer forintot. Mikor megjött minden, akkor vettem észre, hogy nincs kerékőr a felnin, szóval azt is be kell szereznem. Mivel hiányoznak a belső szőnyegek, és azt gyárival akarom pótolni, ezért gondoltam, megérdeklődöm a kerékőrt is. Új szőnyegek lesznek, de kerékőr nincs, úgyhogy azt másik úton kell megtalálnom. Egy gyors telefon után kiderül, hogy az egyik gumiszervizben akad pont a Nissanhoz való készlet, de már csak egy van. Viszont, azt félre teszik nekem, ha még ma elmegyek érte. Nem gond, legyen meg minden! Szóval, már vannak felnik és új gumik az autóhoz, a kerékőrt pedig gumisnál sikerült megszerezni, összekötöm a kellemest a hasznossal és feltetetem az új garnitúrát mindenestül. Így már sokkal jobban néz ki, és biztonságosabb is az autó! Főleg gyerekek mellett ilyenen nem szabad spórolni. Viszont, alig megyek pár métert az autóval, érzem, hogy nem sokat javult a futómű billegése. Újra pénzköltést látok, de nincs mese. Jöhet egy futóműbeállítás. Ez mindössze másfél óra alatt megvolt és 11190 forintba került. Közben átvehettem a gyári szőnyeg garnitúrát is, ami újabb 5710 forintos kiadást jelent. Viszont, amíg nem takaríttatom ki a belsejét, addig nem mennek be az új szőnyegek sem! Másnap ez is megvolt és végül felkerült a hab a tortára. Készen van a Nissan Primera!

Mivel fekete acél keréktárcsák és téli gumi volt csak az autóhoz, be kellett szerezni egy dögös könnyűfémfelnit és új gumikat. Ha valakit nem zavar a fekete acél kerék, akkor a könnyűfémfelni árát megspórolhatja.



Hogy mennyit költöttem összesen? Nos, az említett és ki nem írt összegeket ha hozzáadom az autó 500 ezer forintos vételárához, akkor kijön, hogy eddig 763730 forintba került a Primera és ebben nincsenek benne a tankolások. Bár az már kiderült, hogy városban 8,4 liter is elég száz kilométerenként, tehát nem egy étkes jószág. További kiadásként itt van még a rozsdás sárvédő, amit le kell cserélni, illetve körbe is kell majd políroztatni az autót, hogy ne legyen túl feltűnő az elem cseréje vagy netán fényezése és lassan műszakiztatni is kell majd. Ezekről természetesen beszámolunk majd, hiszen ez az autó most hosszan velünk lesz. Megnézzük, hogy a ráfordított összegen kívül mennyit kell még költeni majd rá. Egyelőre annyi biztos, hogy nem volt rossz vétel, bár a felsorolt dolgok egy részét valószínűleg többen is kihagynák – kezdve a könnyűfémfelnitől egészen a gyári szőnyegekig. Sőt, mivel egészen jó minőségű használt gumik vannak töredék áron, még itt is lehet spórolni. Viszont, az átírással járó költségeket mindenkinek ki kell fizetni és használt autó megvásárlásánál érdemes egy szervizelést is belekalkulálni a büdzsébe, kivéve, ha számlákkal is tudják igazolni, hogy nemrég volt a kötelező javíttatás. Szóval, a vételáron felül legalább legyen 100-150 ezer forintnyi lauf, mert bármi közbe jöhet. Viszont, mint az látható, nálunk is ki lehet fogni tényleg megkímélt 500 ezer forintos autót. Csak nyitott szemmel kell járni!