Minden testre szabható

2014.01.18 07:56

Rendszer, ahol a felhasználó az úr

Úgy tartják, egy gép akkor jó, ha kezelése magától értetődő, beüzemelése pedig gyerekjáték. Az elmúlt években ez sokat változott és ma már egy kávédarálóhoz is (pláne egy gyerekjátékhoz) képesek többoldalas beüzemelési útmutatót mellékelni. Bármilyen meglepő, a Windows 8.1-hez ilyet nem kapunk, mert már az első indításnál egyértelmű, hogy mit kell csinálnunk, a kezelés során pedig intelligens súgó segít eligazodni a megújult és a felhasználók igényeihez igazított felületen.


Probléma:

A Windows 8-tól sokan azért tartottak, mert túlságosan más volt, mint elődei, a kezelőszervek pedig a nagyobb, hasznos kezelőfelület érdekében rejtve maradtak. Ezeket tapasztalt felhasználók hamar megtalálták, a billentyűkombinációkra is hamar rájöttek, de a rendszer beállítása már tényleg nem volt egyszerű, hiszen adott egy Gépház és egy Vezérlőpult is. Márpedig a rendszer akkor használható igazán hatékonyan, ha saját igényeinkhez szabjuk a beállításokat.


Megoldás:

A Windows 8.1 két kezelőfelülete rengeteg opciót és lehetőséget kínál, és sok mindent a kétféle felületen, legalább kétféleképpen elintézhetünk, ahogy kapunk egy Gépházat és egy Vezérlőpultot is. Mindkettő a rendszer beállítására szolgál azzal a különbséggel, hogy a Windows 8.1 Gépházában minden olyan elemet megtalálunk, ami a csempés Kezdőképernyőhöz, illetve a modern appokhoz kapcsolódik. Ezt a menüt a Kezdőképernyőre is kitűzhetjük, vagy a Charms sáv\Beállítások pontjában érjük el, és természetesen úgy alakították ki, hogy ujjal pöccintve, érintőképernyőn is könnyedén navigálhassunk benne. A Windows 8.1 Gépházában tulajdonképpen mindent beállíthatunk: legyen az akár egy általános, kezelőfelülettel kapcsolatos opció, vagy egy szinkronizálási finombeállítás, itt megtaláljuk. A Gépház főoldalán a legutóbb megváltoztatott beállításokat találjuk, ami sokadszori látogatás után a kedvenc nézetünk lesz a beállítások között. Az első pont a Gép és eszközök, ahol a modern felület alapjait, az egér- és billentyűzetkezelést, valamint a kijelző paramétereit állíthatjuk be. Nagyon fontos menüpontok a Bluetooth és az Eszközök, ahol egyszerűen hozzáadhatjuk a perifériákat gépünkhöz. Például egy Win8.1-es tabletnél ide kell ellátogatnunk, hogy a Bluetoothon csatlakozó billentyűzetet, egeret és fülhallgatót a rendszerhez kapcsoljuk. Szerencsére driverrel itt nem kell már vesződnünk, mindössze a párosítást kell elvégezni, a drivertelepítést pedig a Windows a háttérben elvégzi.

 

A csoport utolsó pontja a Gépadatok, ahol az aktiválási kód mellett a gép fontosabb paramétereit kapjuk meg, illetve itt aktiválhatjuk az Eszköztitkosítást is.

 

A Gépház pontjain továbbhaladva az első indításkor beállított fiókadatainkat és a SkyDrive szinkronizációs beállításait módosíthatjuk, sőt, szükség esetén innen egyből vásárolhatunk is extra online tárhelyet az aktuálisan használt fiókhoz. A keresés/alkalmazások menüjében egyenként megadhatjuk, mely programok küldhetnek értesítést, a megosztási menüben mik jelenhetnek meg és azt is látjuk, hogy a feltelepített modern appok mekkora helyet foglalnak. Ha valamelyikre már nincsen szükségünk, itt egyetlen pöccintéssel el is távolíthatjuk őket gépünkről. Az alapértelmezett programok kiválasztásához sem kell a hagyományos Vezérlőpultra átváltanunk, mert itt ezt is megtaláljuk.

 

Az Adatvédelem pontjain már az első bejelentkezéskor végigmentünk, ám itt extra beállítási lehetőségeket kapunk, így például azt, hogy mely appok használhatják mikrofonunkat és kameránkat. A Hálózat alatt a Wi-Fi-t, a virtuális magánhálózatokat (VPN), az Otthoni csoportot, a megosztásokat és a repülési módot találjuk, a Könnyű kezelés pedig a Kezeléstechnikai központ érintőképernyőre szabott változata.

 

A Gépház utolsó pontja a Frissítés és helyreállítás, ahol a Windows Update mellett beállíthatjuk a fájlverzió-követést, ami a fájlbiztonságot tekintve nagyon hasznos szolgáltatás, a Helyreállításnál pedig gyári alapállapotba térhetünk vissza, vagy indíthatjuk a táblagép vagy PC UEFI BIOS-át.

A Gépházban tehát minden fontos beállítást megtalálunk, legyen az a fiókok felvétele, a SkyDrive beállítása, a hálózat, a kinézet vagy a kezelőfelület viselkedése. A klasszikus Vezérlőpultot tényleg csak akkor kell felkeresni, ha a hagyományos Asztalhoz és a klasszikus programokhoz tartozó finombeállításokat is módosítani szeretnénk. Ha pedig nem találunk egy beállítást, semmi gond, hiszen a Gépházban a nagyítóra kattintva máris rákereshetünk a beállításra, de a rendszerben bárhol [WIN]+[F]-et nyomva vagy a Charms sávot előhívva, vagy a Kezdőképernyőn gépelve is azonnal eljuthatunk a rendszerben bárhová.