Mi a Digitális Átállás?

2013.08.16 08:55

A digitális technika régóta jelen van mindennapjainkban, a konyhai mérlegtől kezdve az okostelefonokig. A televíziózásban leginkább azt jelzi ez a kifejezés, hogy milyen módon jut el a műsorok jele a lakásokba, illetve a készülékig. A napjainkban sokat emlegetett „átállás" pedig arra utal, hogy a korábbi analóg műsorterjesztést immár a televíziózásban is a számos előnyt kínáló digitális technika váltja fel.

Ez azonban nem egyformán valósul meg a különböző (a földfelszíni sugárzású, vagyis antennás, a kábeltelevíziós, illetve a műholdas) platformokon. Legfőbb kérdés a nézők számára: kell-e bármit is tenniük, ha továbbra is szeretnének tévézni.

Földi antennás vétel

Kábeltelevízió

A hazai televíziózás kezdete óta, azaz közel hat évtizede analóg módon sugározzák a műsorjeleket. Eleinte kísérleti jelleggel, majd 2008-tól tényleges szolgáltatásként is elindult a digitális műsorszórás. Azóta párhuzamosan (simulcast módon) egy ideig még mindkét technológia elérhető, de európai uniós és hazai jogszabályi kötelezettségekből fakadóan 2013. október 31-én az analóg adás teljesen megszűnik, és helyébe digitális földfelszíni műsorsugárzás lép. Ezt a váltást nevezik hivatalosan „digitális átállásnak". Az analóg műsorsugárzás megszűnését követően a szoba- vagy tetőantennás tévézés már csak kiegészítő berendezés, digitális jelátalakító segítségével lesz lehetséges.

A kábeltelevíziós hálózatok szintén analóg technológiával indultak el az 1980-as években. Ezen a platformon a szolgáltatók törvényi kötelezettség nélkül, a nézői igényekhez alkalmazkodva felismerték a digitalizálás előnyeit (például a továbbítható csatornák száma többszörösére növelhető így), ezért az elmúlt öt év során egyre több társaság indította el – szintén az analóg terjesztéssel párhuzamosan – a digitális szolgáltatást. Ezt 2013 elején már mintegy 600 ezer háztartásban veszik igénybe. A kábelhálózatokon ugyanakkor egyelőre nem szűnik meg az eddigi analóg szolgáltatás. Az erre előfizetőknek tehát nem kell semmit tenniük ahhoz, hogy továbbra is tévézhessenek.