A Firefox hamarosan megjelenő újabb kiadásai egy első hallásra meglepő fejlesztéssel fognak érkezni. A nyílt forrású ingyenes szoftverbe ugyanis a Mozilla egy másolásvédelmi technológiát fog beépíteni, aminek célja a kalózkodás megakadályozása lesz.

 

Természetesen nem arról van szó, hogy az új fejlesztés maga a Firefox lemásolását fogja megakadályozni - mert hogy az továbbra is gond nélkül megoldható lesz. Ehelyett feladata neten elérhető ill. ott megtekinthető tartalmak védelme lesz - az olyanoké, amiket például a Netflix, a Hulu vagy más műsorszolgáltatók oldalain lehet előfizetési vagy egyszeri díj ellenében, magában a böngészőben megnézni.

A Firefox és a DRM technológiák működését lehetővé tevő CDM keretrendszer együttműködése
A Firefox és a DRM technológiák működését lehetővé tevő CDM keretrendszer együttműködése

Ezek megtekintése ill. használata jelenleg problémába ütközhet Firefox alól, a Mozilla böngészőjének eddigi kiadásai ugyanis - szemben az IE-vel, a Chrome-mal és a Safari-val - alapból nem támogatják a tartalomvédelemhez szükséges másolásvédelmi eljárások alkalmazását. A cég azonban most úgy döntött, hogy utolsóként kvázi ő is beadja a derekát, és beépíti a DRM technológiák támogatásához szükséges keretrendszert (EME ill. CDM) nyílt forrású böngészőprogramjába.

A Mozilla szerint ezzel nem kényszerítenek semmit a felhasználókra, sőt, megadják a lehetőséget számukra, hogy azok Flash és Silverlight bővítések telepítése nélkül is nézhessenek jogvédett tartalmakat. Ugyanakkor a cég szerint a webezők felelőssége annak eldöntése, hogy hajlandók -e az ezekkel járó kompromisszumokat megkötni, vagy az ilyen technológiákat alkalmazó weboldalak elkerülésével tudatosan elutasítják azt.