Az Egyesült Államok az elmúlt hét végén bejelentette, hogy kész feladni a globális internet működése felett jelenleg gyakorolt formális kontrollja egy részét. A jelenleg közvetett módon az USA kereskedelmi minisztériuma által gyakorolt központi regisztrációs jogköröket ehelyett egy későbbi létrehozandó, nemzetközi szervezet kezébe szeretnék áthelyezni.
Az internet központi adminisztrációs feladatait az elmúlt évtizedek során az ICANN nevű, az amerikai kormányzat ellenőrzése alatt álló non-profit cég tartotta fenn. Feladatai közé tartozott többek között az internetes címek, valamint a csúcsszintű tartományok kezelése is - így ő döntött új, globális domainek létrehozásáról, illetve kulcsfontosságú szerepe volt annak meghatározásában is, hogy a világ különböző régióiból hányan ill. hogyan kapcsolódhatnak a netre.
Az Egyesült Államokat ennek megfelelően gyakran érte a kritika, hogy de facto ellenőrzést gyakorol az internet fontos részei felett, ami miatt korábban többször is felmerült egy alternatív jelleggel működő, független internetes tanács létrehozásának gondolata is. Bár az erre vonatkozó hangok hagyományosan gyengék és elszórtak voltak, az Edward Snowden féle szivárogtatások nyomán komolyan felerősödtek - annyira, hogy a közelmúltban már maga az EU parlamentjének szintjén is felmerült egy saját, európai internet terve.
A mostani döntéssel az USA vélhetően ezen kérdés eszkalálódását, illetve az internet ennek mentén történő több részre szakadását, illetve az internet felett gyakorolt de facto ellenőrzési képességének elvesztését próbálja meg elkerülni. Az új szervezetben ugyanis értelemszerűen továbbra is jelentős - ha ugyan nem döntő - befolyással bírna továbbra is az Egyesült Államok, amellett, hogy az persze biznyos mértékig az lehetőséget adna más államok számára is érdekeik érvényesítésére.