Hibásan számolja az idő múlását a Windows 8

2013.08.22 22:21

A Windows 8 beépített órája bizonyos körülmények között hibásan számolja az idő múlását, annyira, hogy naponta akár több óra késést vagy sietést is felhalmozhat a valós időhöz képest. Legalábbis ezt állítja a HWBot, a világ egyik legnagyobb túlhajtó-oldala, ami egyelőre törölt minden, a Microsoft új operációs rendszere alatt elért eredményt oldaláról a frissen felfedezni vélt időzítési hiba miatt.

 

A problémát a szakemberek szerint az okozza, hogy a Microsoft a Windows 8 fejlesztésekor annyira nagy figyelmet szentelt annak energiatakarékosságára, hogy a végletekig kioptimalizálta abból a felesleges megszakításokat. Ez önmagában nem jelent problémát egy hétköznapi rendszer működése során, ha azonban a felhasználók a rendszer indítását követően megváltoztatják a gép alapórajelét, a Windows 8 "időszámítása" elcsúszik, és a valóstól eltérő ütemben kezdi el számolni az idő múlását.

(fotó: julianlimjl/Flickr)
(fotó: julianlimjl/Flickr)

A jelenség a hétköznapi felhasználók legtöbbjét azért nem érinti ill. marad az észrevétlen számukra, mert az operációs rendszer alapbeállítások mellett naponta többször szinkronizálja óráját valamilyen külső - tipikusan rendkívül pontos, atomórával működő - forrásból, ami szintén meggátolja az idő számolásában jelentkező problémák halmozódását. Ugyanakkor a jelenség a rövid távú méréseket - mint például a benchmarkok futtatása - jelentős mértékben képes eltorzítani ill. meghamisítani.

 

Az idő "elcsúszását" ezen kívül a tesztekben eddig csak Intel rendszerek esetében sikerült tapasztalni, az AMD processzoraival működő gépeken azonban nem, amik immunisak lehetnek a hibával szemben. Ugyanakkor a probléma a Windows 8 frissített kiadásában, a Windows 8.1-ban is jelen van, és egyelőre nem egyértelmű, hogy a Microsoft értesült -e már a hibáról és/vagy mit szándékozik tenni annak kiküszöbölése érdekében.

 

Videó a Videótárban!!