Flex-szel vág fel az Opel: Zafira Tourer miniteszt Opel Zafira Tourer 2.0 CDTI
Jövőre felfelé bővül az Opel piacvezető egyterű-kínálata, hiszen a Zafira Tourer nem nyugdíjazza, hanem kiegészíti a 2005-ben érkezett Zafira B kínálatát. Kipróbáltuk!
Amperás bumeráng motívum a fényszórónál, Insigniától, Astrától ismert ajtódomborítás oldat − a Zafira Tourer szervesen illeszkedik az Opel friss modelljei közé. Hűtőmaszkja mögött jól kivehető a radaros, távolságtartós tempomat érzékelője
Történelmet írt 1999-ben az Opel, az Astra G-alapú első, azaz Opel-terminológia szerint „A” Zafira az első hétüléses kompakt egyterű volt, ráadásul úgy, hogy ülései mindig is az utastérben maradhattak. Ez azóta is védjegy, ráadásul az Opel sosem kért felárat a hétüléses kialakításért, a 12 év alatt elkelt 2,2 millió példány mindegyike hétszemélyes. Ahogyan 2005-ben eljött a Zafira A váltásának ideje, idén már a második generáció is hatodik életévét tapossa, az Opel mégsem cseréli le azt, hanem megtartja „józan választásnak”, aki pedig innovációt szeretne, az jövő év elejétől rendelheti a Zafira Tourert. Az újdonság tehát nem csupán egy új Zafira-nemzedék, hanem egy teljesen új modell, mellyel nem titkoltan a középkategóriás egyterűek vevőiből is kíván majd szipkázni az Opel.
Opcióként az elöl ülők fölé ívelő panoráma-szélvédővel és szabályozható laphosszúságú, a hát- és gerenicbántalmakat vizsgáló AGR által is javasolt, a gerinc S-alakjához illeszkedő ülésekkel kérhető a Zafira Tourer. a kesztyűtartó szinte három szintes: alul, felül rekesz, középen polc
A méretnövekedés az utóbbiaknak megfelelően jelentős, a 4,57 méteres Zafira Tourer 19 centiméterrel növi túl a Zafira B-t, (2,76 méteres) tengelytávja pedig 5,7 centimétert nőtt, a nyomtávok még jelentősebb mértékben, elöl 9,6, hátul 7,8 centimétert vállasodtak a jobb útfogás érdekében. A felfüggesztésekre panasz aligha lehet, jó alapokat kapott a friss egyterű, előre az Insignia MacPherson, hátra az Astra, a kategóriában egyedülálló, Watt-rudas, csatolt hosszanti lengőkaros rendszere került. Utóbbi a több lengőkarosok komfortját és stabilitását hozza olcsóbb, könnyebb szerkezettel, felárért az előbbi modellekből ismert, FlexRide, adaptív lengéscsillapító-rendszerrel.
Három üléssor és 7 szék, ez mindenképp jár minden Zafirához, a második sori ülések azonban alapesetben „csak” 21 centiméteren tologathatók, opció a középső könyöklő és a szélső ülések középre-hátra tolhatósága
A középső támlát lefektetve és széléit felhajtva hajtogatható ki a hosszúságával vasalódeszkát idéző hátsó könyöklő
Friss az elektromechanikus kormánymű, mely akár parkoló-asszisztenssel is felszerelhető s nem titok, hogy a Zafira Tourer leginkább vezetést támogató rendszereivel hoz újat. Kérhető például a kompakt egyterűek körében egyedülállónak számító, radaros, távolságtartós tempomat, mely a vészesen alacsony követési távolságra is figyelmeztethet, és balesethelyzet esetén magától fékez az ütközés erejének csökkentéséért. Szerepelhet holttérfigyelő-rendszer, sávtartó elektronika, adaptív fényszóró és minden eddiginél több táblát felismerő, például már a sebességkorlátozások szögletes kiegészítéseit, illetve az Európai Unióban sokfelé alkalmazott, LED-es, vetített jelzéseket is értelmező táblafelismerő elektronika is. Utóbbinak, azaz az Opel Eye-nak további különlegessége, hogy kamerarendszerének háza 35 százalékkal kisebb, mint eddig, így kevesebbet takar a vezető látóteréből.
A kilátásra panasz amúgy sem lehet, az elegánsan, alul krómszegéllyel cizellált oldalsó ablaksorú Zafirából mindegyik üléssorból, hátulról és elölről is nagyon jó a kilátás, az első szélvédő tövében két oldalsó kisablak növeli az üvegezett felületet, a tetőoszlopok mai szemmel keskenyek. Utóbbi nem ment a biztonsági rovására, hiszen a Zafira Tourer a héten kapta meg 5 Euro NCAP csillagos minősítését. Opcióként kérhető az Astra GTC-ből ismerős panoráma-szélvédő az első utasok feje fölé, a hátsókhoz pedig üvegtető. Utóbbi sem nyitható, de elektromos rolóval árnyékolható. Az első „homloküveg” is sötétíthető – utóbbi rendszer előnye, hogy a takarórész lehajtott napellenzőkkel is tologatható.
LED-fény és elektromechanikus rögzítőfék − ezek mindenképp járnak, ha FlexConsole, háromszintű, tologatható tárolórendszert rendelünk az első ülések közé
Az utastér természetesen formavilágával is teljesen új, az Opel mai, modern stílusát képviseli, de ülésrendszerében is van újdonság. A Flex7 névre hallgató rendszer a Zafirában elsőként ad három különálló ülést a Zafira második üléssorába. A székek nem csak egyenként tologathatók, a Merivából ismert elv szerint a középső egy óriási könyöktámasszá alakítható, majd a két szélső ülés az utastér közepe felé 5 cm-t tolható, s úgy az alaphelyzetben is elérhető 21 helyett 28 centiméterrel taszítható hátrébb, mellyel gigászi lábtér alakítható ki. Leghátul ilyenkor persze semmi lábtér nem marad, s az első tapasztalatok után úgy tűnik, ha hét felnőttet szeretnénk a Zafira Tourerbe ültetni, egyik sorban sem lesz bőséges tér, ellenben marad még viszonylag kihasználható, már-már kisautónyi, 152 literes csomagtér. A hét üléssel mért 710 literes tér a korábbinál 65, az 1860 literes teljes pedig 40 literrel több.
Akár négy kerékpár is feltehető a FlexFix bringatartóra, mely a csomagtér nyitásához hátra is billenthető
Flex a pakolórendszerek közé is bőven jutott, az első ülések közötti FlexRail sínrendszeren FlexConsole néven utazik a tologatható, három szintjével viszonylag sok apró tárgyat elnyelő tárolódoboz, a hátsó lökhárítóból kihúzható bringa-tartó pedig FlexFix névvel fut. Utóbbi immár akár 100 kilogrammig, 4 bringát is elvihet, de az egy-egy kerékpár maximális tömege is 20-ról 30 kilogrammra nőtt, így az egyre divatosabb elektromos kerékpárok is felrakhatók rá. A rendszer további újdonsága, hogy a csomagtérajtó nyitásához megpakoltan is hátrabillenthető, valamint, mivel a Zafira lökhárítója helyett csomagtér-ajtaján hordja rendszámtábláját, a tartóra külön rendszámot kell szerelni, ami itthon hivatalosan nincs.
Még hét üléssel sem szűnik meg, öttel óriási, 710, és csak az elsőkkel is gigászi, 1860 literes a csomagtér. Az ülések mindig az utastérben utaznak, de a kiemelt kalaptartónak nincs rekesze
A Zafira kezdeti kínálata 1,8, 115 lóerős szívó és 1,4-es, 120 és 140 lóerős turbós benzineseket sorol. A paletta egyedüli ötfokozatú manuális váltójával, legrosszabb fogyasztásával és menetdinamikájával az alap valóban szívó lehet, jövőre azonban érkezik az 1,6 CNG Turbo, földgáz hajtású kivitel, mely a kínálat legolcsóbban tankolhatója lesz, s a 140 lóerős 1,4 turbóból is jön majd LPG-s verzió, egyébiránt automata váltós is csak abból létezik a benzines modellsoron. A dízelek mind 2,0 literesek, az Insigniából, Astrából, Antarából ismerős CDTI 110, 130 és 165 lóerővel, 6 sebességes manuális vagy a csúcsnál ugyanilyen automata váltóval szerepelhet. A jövőre érkező EcoFlex verzió a 130 lóerősre épül, Start/Stop-elektronikával 4,5 l/100 km vegyes fogyasztást és 119 g/km szén-dioxid emissziót ígér.
Temérdek kisebb utastéri rakodóhely került a Zafirába, ez épp az egyik első ülés alatti rekesz. Nagyobb pakkok azonban csak a csomagtérbe rakhatók
A nemzetközi tesztvezetésen a mindennel teletömött, 165 lóerős CDTI csúcsverziót tehettük próbára. Alapjárata kissé zajos, amit jók leplez motormegállító-rendszere, ám az indítások sem csendesek, s városban gurulva is hangosnak tűnik a dízel – egyéb menetzaj ugyanis nincs. Országúti tempóhoz közeledve kisimul a menet, a 130-140 km/órás autópályás utazótempó is csendes, de ami az igazán döbbenetes, hogy a (német, korlátozásmentes autópályán tapasztalt) 180 km/óra is séta a Zafira Tourernek. Ott ugyanis érzetre semmivel sem zajosabb, mint 130-nál. Ha kell, simán viszi a 200-at is, futó- és kormányműve ott is stabil, így nem csak helykínálatával, menetdinamikájával is nagyon kellemes utazóautó a Tourer. A 2,0 literes motor alacsony fordulatról is jól, a 165 lóerős 9,8 másodperces százas sprintje már-már sportos, vegyes fogyasztása elvileg 5,2 l/100 km, de a hajszolt vezetés közben tapasztalt 7 l/100 km alatti érték is kedvező. Négy üléssel és a távolságtartós tempomattal bármilyen táv leküzdhetőnek tűnik a Tourerrel, miközben csomagból is temérdek fér gyomrába. Utastere a variálhatóság mellett prémiumos jegyeket is hoz, például az ajtókra és a középső, FlexRail rendszerre egyaránt jutott LED-es hangulatfény.
A jó-jó, de mindez mennyiért kérdésre érdekes választ kaptunk, illetve adhatunk, Németországban a Zafira Tourer és a kisebb Zafira belépőára az azonosan 115 lóerős teljesítményű (a Zafiránál 1,6-os, a Tourernél 1,8-as) belépőmotorral egységesen 22 995 euró. Csábító, ám a 300 forintos euróval forintosítva tetemes, 6,8 milliós alapár, ami után az sem meglepő, hogy az általunk vezetett példány ára bőven 10 millió feletti. Ez persze nem az Opel, hanem a hazai fizetőeszköz hibája. Noha a hazai árak egyelőre ismeretlenek, tippünk már van: a Tourer vélhetően 7 millió forint alatt, vevőcsábítóként egy-egy új extrájával, a mostani Zafira pedig jó eséllyel mostani kampányárán, 5,3 millió forinttól fut majd tovább itthon, a februárra ígért piacralépéstől.