Egyszerűen orvosolható a Windows legújabb kiadásának az az idő múlásának mérésével kapcsolatos problémája, ami napi szinten akár több órás csúszást is okozhat egyes konfigurációkon a valós idő és a rendszer által kijelzett párja között. A probléma - amelyről a PC Fórum a múlt héten számolt be - kizárólag Windows 8 alatt jelentkezik, és ott is csak akkor, ha a felhasználó vagy egy általa telepített program megváltoztatja a processzor működési alapfrekvenciáját a rendszer indítását követően.
A Windows 8 ebben az esetben ugyanis tévesen kezdi el számolni az idő múlását, aminek oka az, hogy a rendszer alapértelmezésben erre a feladatra a processzor órajel-számlálóját használja fel. A probléma forrását az képezi, hogy ennek ütemét a szoftver csak a gép indulásakor állapítja meg, amiből eredően ha az órajel később megváltoztatásra kerül, az azon alapuló időmérés a továbbiakban hibás eredményt fog szolgáltatni.
A megoldást ezzel összefüggésben az képezi, hogy a Windows 8-at arra kell utasítani: a processzor számlálója helyett az alaplapi ún. valós-idejű órát használja fel, amely nem érintett a jelenség által. Utóbbi ugyanis egy külön áramkörön, fix frekvencián üzemel, így a CPU órajelének állítgatása az ő működését semmilyen mértékben sem befolyásolja.
A probléma orvoslásához a felhasználónak mindössze a "bcdedit /set {current} useplatformclock Yes
" utasítást kell kiadnia a Windows parancssorából, ami az említett, alaplapi óra használatára utasítja a rendszert, ezáltal eliminálva a hibás időszámítás okát.
Ugyanakkor érdemes megjegyezni, hogy az átlagfelhasználó ill. átlagkonfiguráció esetében a parancs használatára semmi szükség, változó ütemfrekvencián alapuló túlhajtás hiányában ugyanis egyébként sincs probléma a Windows 8 idővezetésével, illetve, mert a szintén alapból engedélyezett időszinkronizáció is automatikusan korrigál minden hasonló problémát az internetre kötött gépek esetében.