Az AMD szerint a CUDA gyakorlatilag halott
A nagy számításigényű feladatok erősen párhuzamos formában, a videókártyán történő futtatását lehetővé tevő NVIDIA-féle programozási felület, a CUDA napjai meg vannak számlálva. Ezt állítja egy korábban a zöld-fehér cégnél dolgozó, időközben azonban az AMD-hez igazolt vezető, aki szerint az iparág egyre inkább a nagy konkurens OpenCL felé fordul tömegesen.
"Meg vagyok győződve róla, hogy a CUDA-nak befellegzett. Az iparág egyszerűen nem szereti a zárt szabványokat. A PhysX pont azért bukott el, mert zárt. Senki sem akarja. Te sem, én sem és a játékosok sem. Az elemzők sem akarják. A kezdetekben még meg lehetett ezt úszni és működött is egy darabig. De mára mindenkinek elege lett belőle. Nem egészségesek", közölte erősen tőmondatokra épülő sommás véleményét Roy Taylor, az immár az AMD-hez átigazolt értékesítési vezető a VR-Zone magazinnak adott interjújában.
Taylor korábban az Nvidia-nál kulcsszerepet töltött be számos zárt technológia bevezetésében, amikre szerint csakis azért volt lehetőség korábban, mert egyszerűen nem volt más, nyílt versenytárs a piacon. Utóbbiak megjelenése - nevezetesen az OpenCL-é és a Microsoft DirectCompute-é - azonban megpecsételte az ilyen, zárt, kizárólag egy típusú hardveren működő megoldások sorsát, amikre egyszerűen a továbbiakban már nem érdemes fejleszteni, ha lehet olyan programokat is írni, amik több különböző gyártó megoldásain is futnak.
"Az Nvidia-t elismerés illeti a találmányáért. A GPGPU trendként fantasztikus és káprázatos. De a régi idők elmúltak. Manapság már az egész ipar, kollektív módon visszautasítja a zárt szabványokat. Ezért állnak át egyre többen az OpenCL"-re, közölte a vezető, akinek szavait egyébként többek között a Microsoft, a Sony és az Intel döntései is igazolják. Az előbbi két nagy gyártó ugyanis egyaránt a többek között az OpenCL-t is támogató AMD technológiájára építi új generációs játékkonzolját - és a közelmúltban a konkurencia, a világ legnagyobb chipgyártóját képező Intel is egyértelműen az OpenCL mellett tette le voksát.
Az egyelőre még kérdéses, hogy az Nvidia mikor dobja be végles a törülközőt a CUDA-val - de ennek elérkezése a fentiek tükrében inkább már csak idő kérdése lehet.