Az aki Android telefont használ és azzal védett Wi-Fi hálózatra csatlakozik biztos lehet abban, hogy hálózati jelszava nincs titokban - legalábbis abban az értelemben, hogy nem csak ő egyedül tudja a hálózathoz hozzáférést engedő titkos kombinációt. Az ugyanis minden a mobilos rendszerét futtató mobilról és táblagépről letölti a Google, és egy úgymond biztonsági mentés részeként tárolja azt.
Mivel az aktivált Android-eszközök száma a 750 milliót is megközelíti majd ebben az évben, illetve a készülékek jelentős része több hálózathoz is csatlakozik, így talán nem túl bátor a ComputerWorld munkatársának kijelentése, ami szerint a fentiek révén a Google gyakorlatilag a világ közel összes Wi-Fi-s jelszavát tudhatja.
Az eset külön pikantériája, hogy a szóban forgó jelszavakat a keresőóriás úgy menti le egyes készülékekről, hogy erről nem is tesz említést még rendszere legeldugottabb bugyraiban sem a felhasználók részére. Az egyébként az Android 2.2-es verziója óta megtalálható és alapértelmezésben engedélyezett funkció leírása csak az Android 4-es szériájától kezdve teszi nyilvánvalóvá, hogy a felhasználó adatai mellett a Wi-Fi jelszavakat is leküldi rendszeresen, minden egyes biztonsági mentés részeként a Google szervereire - ahol ki tudja mi történik azokkal.
A Wi-Fi jelszavak mentésének kikapcsolására egyébként lehetőség van a készülékeken a Beállítások között a "Biztonsági mentés és visszaállítás" panel "Adatok biztonsági mentése" opciójának kikapcsolásával, ezt azonban sajnos nem lehet a többi - nem érzékeny - adat biztonsági mentéseinek deaktiválásától függetlenül megtenni.
Utóbbiak akkor jutnak szerephez, amikor egy új Android telefont vagy táblagépet vásárolunk és abba a korábban használt Google-fiókunkkal jelentkezünk be. Ekkor ugyanis a rendszer képes visszaállítani a korábbi - például elveszett vagy lecserélt - készülékről lementett beállításokat, és helyből ahhoz közeli élményt nyújtani, amit korábbi mobilunk vagy táblagépünk nyújtott előtte.