A német kormányzat arra hívja fel a vállalatok és hivatalok figyelmét, hogy a Windows 8 egy "elfogadhatatlan biztonsági kockázatot jelent", amelynek használatát veszélyesnek tartják. A szövetségi igazgatás szakértői szerint a Microsoft legújabb operációs rendszere egy "olyan beépített hátsó kaput rejt, amit lehetetlenség lezárni" és amin keresztül "a Microsoft minden számítógépet távolról tud irányítani és ellenőrzése alatt tartani" - írja a Zeit.
A kormányzati szakértők szerint a szóban forgó hátsó kaput a rendszerben a "Trusted Computing" technológia egy frissített változata takarja, amely - legalábbis elméletileg - teljes kontrollt biztosít majd a Microsoft számára a Windows 8-at futtató gépek felett. Bár a TPM eredeti változata már közel egy évtized óta megtalálható számos gépben, a frissített TPM 2.0 specifikáció az új operációs rendszerrel kombinálva úgy alakítja majd át a rendszer működését, hogy azt annak tulajdonosa teljes mélységében már nem fogja tudni ellátni.
A Windows 8 az új TPM 2.0-s chipekkel kombinálva válik veszélyessé a németek szerint (fotó: Satyricon86) |
"A Microsoft [a TPM 2.0] segítségével elméletileg meghatározhatja majd, hogy a sajátján kívül más szövegszerkesztő program ne működhessen a Windows 8 alatt. Sőt, a Microsoft a már telepített programok használatát is ellehetetlenítheti, a titkosszolgálatok számára pedig segítséget nyújthat majd idegen számítógépek feletti irányítás átvételéhez", írja a Zeit cikkében. A német kormányzat ezért elfogadhatatlannak tartja az új rendszer bevezetését a stratégiailag fontos vezetési ill. infrastrukturális területeken, ahol véleményük szerint a Windows 8 használata mellett "nem biztosított az adatok kezelésének bizalmas mivolta és integritása".
Szakértők szerint legkésőbb 2015-ben már minden forgalomba hozott új Windows-számítógép a TPM 2.0-s változatával érkezik majd, amely azonban az említett okok miatt egy olyan, a kormányzati ügynökségek számára fenntartott hátsó kaput képez, ami csak arra vár, hogy valamilyen okból az illetékesek kinyissák azt. Ez egyébként az utóbbi hónapok netes megfigyelési botrányai keretében kiderültek után nem is tűnik olyan messziről hozott és elképzelhetetlen ötletnek.
A német szövetségi kormányzat egyébként nem csak az amerikaiaktól, de a kínaiaktól is félti a TPM 2.0-val felvértezett Windows 8-as gépeket . A szóban forgó Trusted Computing chipek legnagyobb részét ugyanis Kínában készítik, ahol - megint csak elméletileg - akár tetszőleges saját hátsó kaput is belecsempészhetnek azokba a gyártók, persze nyilván nem öncélúan, hanem a helyi kormányzat kérésére vagy nyomására.
Frissítés: A német szövetségi informatikabiztonsági hivatal (BSI) az üggyel kapcsolatban hivatalos közleményt adott ki, amelyben tagadja, hogy - szemben a Zeit állításaival - magát a Windows 8 használatát tartaná veszélyesnek. Ehelyett a hivatal azt állítja, hogy az említett biztonsági kockázatok akkor jönnek létre, ha "a Windows 8 olyan hardveren kerül futtatásra, amely támogatja a TPM 2.0 használatát is".
Ugyanakkor a BSI szerint bizonyos helyzetekben a TPM 2.0 még előnyös is lehet a felhasználók számára, hiszen az többek között a vírusok, kémprogramok és más kártevők működését is megnehezíti a vele felvértezett környezetekben.